Назад до списку статей

Небезпека “легких” наркотиків: Руйнування міфів

Поширена думка про існування “легких”, нібито безпечних наркотиків – небезпечна омана. Будь-яка психоактивна речовина (ПАР), що змінює свідомість та викликає ейфорію, може призвести до залежності та завдати шкоди фізичному та психічному здоров’ю. Поділ наркотиків на “легкі” та “важкі” є умовним і часто використовується для виправдання їх вживання. Медичний центр “Добро” в Одесі вважає за важливе розвіяти ці небезпечні міфи. Розберемося, чому.

Перекреслені зображення марихуани та таблеток екстазі

Міф 1: “Легкі” наркотики (трава, екстазі) не викликають залежності

Реальність: Це один із найнебезпечніших міфів. Будь-яка ПАР, що впливає на систему винагороди мозку, потенційно адиктивна.

  • Марихуана (канабіс): Викликає сильну психологічну залежність. Людина звикає до стану зміненої свідомості, використовує “травку” для розслаблення, спілкування, втечі від проблем. При спробі кинути виникає дискомфорт, дратівливість, безсоння, втрата апетиту.
  • Екстазі (МДМА) та інші “клубні” наркотики: Також формують психологічну залежність. Бажання повторити ейфоричні відчуття та почуття емпатії стає нав’язливим. Крім того, вони часто містять домішки небезпечніших речовин.
  • “Солі”, спайси та інші синтетичні наркотики: Часто помилково сприймаються як “легка” альтернатива, але викликають швидку та вкрай тяжку залежність із непередбачуваними наслідками для психіки.

Будь-яка залежність починається з першого вживання, і перехід від “легких” до “важких” наркотиків – поширений сценарій.

Міф 2: Марихуана “натуральна” і майже нешкідлива

Реальність: “Натуральність” не означає безпеку. Тютюн та опіумний мак теж натуральні. Вживання марихуани, особливо регулярне та в молодому віці, несе ризики:

  • Когнітивні порушення: Погіршення пам’яті, концентрації уваги, здатності до навчання.
  • Амотиваційний синдром: Зниження мотивації, апатія, байдужість до цілей та обов’язків.
  • Психічні розлади: Провокування або загострення тривожних розладів, депресії, а у схильних осіб – ризик розвитку психозів, схожих на шизофренію.
  • Проблеми з дихальною системою: Куріння марихуани шкодить легеням не менше, ніж куріння тютюну.
  • Залежність: Як уже говорилося, формується психологічна залежність.

Міф 3: Екстазі (МДМА) та клубні наркотики – це просто “веселе” доповнення до вечірки

Реальність: “Веселощі” можуть обернутися трагедією.

  • Нейротоксичність: МДМА може пошкоджувати серотонінові нейрони мозку, що призводить до довгострокових проблем з настроєм, пам’яттю та сном.
  • Гострі ризики: Перегрів (гіпертермія), зневоднення, порушення серцевого ритму, судоми – все це може статися навіть від однієї таблетки, особливо в умовах задушливого клубу та фізичної активності.
  • “Відходняк”: Після дії екстазі часто настає важка депресія, тривога, виснаження (“серотонінова яма”).
  • Невідомий склад: Таблетки екстазі часто містять небезпечні домішки інших, більш токсичних стимуляторів чи галюциногенів.
  • Формування залежності: Пошук повторення приємних відчуттів веде до психологічної залежності.

Міф 4: “Раз спробував – нічого страшного”

Реальність: Навіть одноразове вживання будь-якого наркотику несе ризики:

  • Непередбачувана реакція: Особливо з синтетичними наркотиками, чия дія та дозування невідомі. Можливі гострі психози, панічні атаки.
  • Нещасні випадки: Зниження критики та координації під дією ПАР збільшує ризик травм, ДТП.
  • Правові наслідки: Зберігання та вживання більшості ПАР є незаконним.
  • “Запуск” залежності: Для деяких людей навіть перша спроба може стати початком шляху до залежності.

Якщо вживання будь-яких, навіть “легких” наркотиків, стало регулярним і викликає проблеми, необхідно звертатися по допомогу. Комплексне лікування наркоманії в наркологічному центрі “Добро” починається з консультації та діагностики.

Будь-який наркотик – це ризик

Не існує безпечних наркотиків. Будь-яка речовина, що змінює свідомість і приймається не за медичними показаннями, несе потенційну шкоду для фізичного та психічного здоров’я, руйнує соціальні зв’язки та майбутнє людини. Відновлення після залежності часто потребує тривалої реабілітації від наркотиків.

Звернення по допомогу

Якщо ви або ваші близькі зіткнулися з проблемою вживання будь-яких психоактивних речовин, не вірте міфам про їхню безпеку. Зверніться за професійною консультацією. У медичному центрі “Добро” в Одесі ви можете отримати анонімну допомогу та достовірну інформацію. Інші статті на схожі теми можна знайти в нашому блозі.

Консультація психотерапевта з питань залежності, Одеса

Міф про “легкі” наркотики – небезпечна ілюзія. Турбота про своє здоров’я та майбутнє передбачає повну відмову від будь-яких психоактивних речовин, що вживаються не з медичною метою. Наркологічний центр “Добро” готовий надати підтримку на шляху до тверезого та здорового життя.

2025-02-15

Контактна інформація

Ми працюємо щодня, надаючи конфіденційну допомогу 24/7. Залиште заявку або зв'яжіться з нами напряму.

Адреса:
вул. Архітекторська, 12, Одеса

Телефон:
+38 (097)-518-32-88

Email:
dobro.medicalcare@gmail.com

Графік роботи:
Працюємо щодня, 24 / 7

Про нас

Ваша приватність та безпека — наш пріоритет. Клініка «Добро», Одеса. Допомога фахівців.

Залишити заявку на консультацію